COMEDY ROOM – МАРЈАН и ПЕЃА
21:00 to 22:00 - јули 12, 2021

ВОДИТЕЛ:

МАРЈАН ГЕОРГИЕВСКИ е актер, стендап комичар, режисер, тој пие утринско кафе пола ден.
- Не ме гибај, му е утрински благослов кон останатите.
Тој е купувач на книги и се надева дека до крајот на животот ќе ги прочита сите.
Пие пиво без мезе, гледа серии, помеѓу глупав филм и длабок сон секогаш го избира второто.
Отвора социјални мрежи - пцуе/ хејта/ му се лоши.
Пушта тв - пцуе/хејта/ му се лоши.
Сака да си пцуе/хејта и со останати пцујачи во друштво, така му е полесно.
За да не е самопрогласен аналитичар на психологијата, студира психологија.
Има намера да направи психотерапија базирана на пцуење/хејтање и смеење.
Решен е секојдневно со читање добра литература да се имунизира од глупоста и верува дека со сарказам организмот му реагира кога сретнува поборници на примитивизнот.
Татко е на малолетно дете и учесник во брачна состојба.
Се движи на даската помеѓу фантазијата, а реалноста ја гризе до коска.
ЗЛАТЕН ЗАБ COMEDY ROOM е местото каде можеме да бидеме реални, забавни, хард кор брутални, без маска, без дезинфекција на вистината.
Дебата на вистински начин, само со комичари, луѓе кои решиле својот живот да го гледаат преку визирот на светлата страна.
Хуморот не' интересира - другото е болно и патетично.
Добредојдовте на ЗЛАТЕН ЗАБ COMEDY ROOM

ГОСТИН:


ПЕЃА БАЈОВИЌ

Пионер и ветеран на домашната стенд-ап комедија сцена, иницијатор на регионалната мрежа и најактивен меѓународен комичар. Во својата кариера, која започна во 2005 година, тој обиколи 30 земји и стотици градови. За неговата работа во 2014 година, на наградите „Адриа комедија“, тој ја доби наградата за најдобар ветеран.
Како продуцент, тој ја водеше првата загребска стенд-ап комедија СИТЕ 5 (2007-2008), а денес станува збор за продукција на Комедија од нога, која стои зад првата домашна стенд-ап комедија на видео-производството Stand Up Show (2009), а потоа и првото регионално издание на ДВД: Комедија од нога /… Bо CKOPJE (2011); во 2015 година ќе ја следи регионалната телевизиска серија Комедија од нога 3во1, која си го најде своето место во програмата на првиот регионален комедија ТВ канал ХА ХА.
Тој беше продуцент на првите национални стенд-ап комедии во Хрватска (2009) и БиХ (2011) и на првата регионална стенд-ап турнеја со својата географско-биографска претстава ОД НОГА* (2012). Турнејата низ поранешна Југославија е негова специјалност и според еден колега „тој настапувал каде и да има сијалица, а богами и свеќа!“.
Покрај тоа, тој е првиот регионален стенд-ап комичар кој настапи на меѓународен натпревар за комедија во Сиетл во 2012 година, а во 2016 година влезе во финалето на Најсмешната личност на светот во Хелсинки. Неговите настапи на англиски јазик сè уште го наоѓаат своето место во програмата на телевизискиот канал Комедија Централ Екстра.
Пеѓа Бајовиќ го признава фактот дека е подобро да се биде во право отколку да се биде прв. Сепак, тој сака да им каже на сите гласно и јасно: „Кој Ве шиша, јас бев првиот!“
Неговата досегашна работа резултираше во три тематски претстави: ОД НОГА* (* Лек против југоносталгија и југофобија); МАЖ (за парење и репродукција); РОК НА ТРАЕЊЕ, како и првиот целовечерен специјал на еден наш стенд-ап комичар на англиски јазик - БАЛКАНСКИОТ МОЗОК, кој доби и свој видео формат.
Иако неговите очи (со сите очила) се секогаш ширум отворени и грлото е подготвено за силно лаење, додека прстот чека само да покаже кон некого или нешто, тој обично паѓа на себе. Тој не простува никому, а најмалку на самиот себе! Сопруг, татко на две деца, со заем за стан и стар автомобил и нешто завршени училишта… се среќни околности што го прават неговиот стенд-ап за себе толку близу до многумина. Пеѓа ја сака политиката, но не секојдневно, туку повеќе сезонска, од избор до избор! И сè, познато е, е прашање на избор...
Тој веројатно не е најмоќен, но секако е и најсилниот стенд-ап комичар во овој дел од светот. Тој многу се сака себеси или се. Има наочари, па мисли дека е паметен. Носи вратоврска, па смета дека има стил. Тој го држи микрофонот, па мисли дека е брз. И, што е најлошо, мисли - да размисли!

Days
Hours
Mins
Secs

Организатор

Export

Локација

Order Qty Total
1

Total quantity sold : 1

MKD / EUR
MKD Македонски денар